REKLAMA

Alternativní zprávy CZ/SK

Život a smrt egyptského faraona Tutanchamona halí tajemství. Podle dřívějších verzí zemřel buď následkem zranění, nebo se stal obětí politické vraždy. Vědci však znovu přezkoumali mumii s pomocí nejmodernějších technologií a došli k velice překvapivým závěrům…

Od chvíle, kdy byla objevena hrobka mladého egyptského krále Tutanchamona, se vědci i laická veřejnost pouze dohadují, co bylo příčinou smrti tak mladého chlapce. V průběhu let se objevilo několik verzí toho, co mohlo být příčinou jeho smrti. Jednou možností byla nehoda na voze, při které si měl Tutanchamon způsobit smrtelná zranění. Další variantou byla úkladná politická vražda. Této možnosti nahrávaly i úlomky kostí v lebce, což by mohla být známka úderu do hlavy. Vědci se neustále pokoušejí objasnit další záhady ohledně Tutanchamonovy osoby. S využitím nejmodernějších metod provedli nová šetření, která měla odhalit nejen to, jak král zemřel, ale také to, jaký byl jeho zdravotní stav už během života. Výsledky byly ohromující.

Po provedení podrobnějšího ohledání s pomocí 3D zobrazení rentgenových snímků mumie, odhalili lékaři, že úlomky kostí v lebce jsou výsledkem posmrtné mumifikace. Tutanchamon tedy prokazatelně nedostal ránu do hlavy. Při dalším zkoumání odhalí vědci poranění, které vzniklo ještě za jeho života. Jednalo se o zlomeninu stehenní kosti nad kolenem. Dále také zjistili, že měl Tutanchamon deformovanou jednu nohu. Podle všeho šlo o genetickou vadu. Následné testy DNA potvrdí, že otcem mladého krále byl skutečně Achnaton, jak se předpokládalo. O jeho matce však nebylo nic známo. Po otestování několika dalších mumií z královských hrobů, určili vědci také jeho matku. Jedná se o bezejmennou ženu, jejíž tělo nese označení „mladší žena.“ Z dalšího zkoumání vyjde najevo, že Achnaton a mladší žena byli ve skutečnosti sourozenci. Spolu pak zplodili Tutanchamona, na kterém se však incest geneticky podepsal. Všechny zjištěné symptomy odpovídají jediné nemoci, a tou je epilepsie. Vědci tedy s definitivní platností vyvrátili jak variantu s úkladnou vraždou, tak i verzi s nehodou na voze, protože s deformovanou nohou se na vůz vůbec nemohl postavit.

(2982)

Share This:DJ's MEGAMIXES