„Žijeme ve světě černého obchodu, kde si koupíte téměř všechno. Drogy, exotická zvířata, sex, lidské orgány … s tím vším se v dnešní době obchoduje.“ Tak uvádí investigativní novinářka Nelufar Hedajatová osmidílný dokumentární cyklus „Obchody se životem a smrtí“. Mladá reportérka afghánského původu s úspěšnou praxí v BBC a Channel 4 se vydává na nejrůznější místa zeměkoule. Pátrá tam po pozadí ilegálních obchodů, které mají společného jmenovatele – bezohlednost, ziskuchtivost a lidskou bídu.

Lidské orgány
Nedostatek dárců ledvin vyvolal globální černý obchod s těmito životně důležitými orgány.

Nelufar Hedayatová se vydává po stopách nezákonného obchodu s ledvinami. Chronický nedostatek jejich dárců vede k tomu, že tisíce lidí z tzv. „bohatých zemí“ jsou ochotny za náhradní orgán zaplatit. Je to pro ně otázka života a smrti. Další tisíce lidí, hlavně v Asii a v Africe, ale i v dalších částech světa, jsou zase ochotny svou ledvinu prodat. I pro ně a jejich rodiny je to existenční otázka … a mnoho lidí různých profesí z těchto obchodů bezostyšně profituje.

Zlato
Dodnes hýbe tento žlutý kov světem. Jeho současná těžba však ničí životní prostředí a vyvolává řadu dramatických konfliktů.

V posledních dekádách se zdálo, že tradiční role zlata v bankovnictví i obchodě poněkud zeslábla. Opak je pravdou. Vedle tradičních a všeobecně oblíbených šperků z tohoto kovu, jsou zlaté rezervy opět v kurzu a hodnota žlutého kovu opět stoupla. To samozřejmě vyvolalo pozornost nejrůznějších kruhů, které na obchodu se zlatem chtějí zbohatnout za každou cenu. Nelufar Hedayatová se vydává do Dubaje, kde se zpracuje jedna pětina celoroční světové poptávky po zlatě, a do Kolumbie. Tradiční obchodování s drogami zde už začíná stagnovat, a tak se místní gangy pokoušejí ovládnout těžbu zlata. Vedle bezohledného ničení životní prostředí to vyvolalo vlnu násilí a korupce.

Nosorožčí rohy
Za drastickým úbytkem až pohádkově působících lichokopytníků je poněkud naivní představa,
že prášek z jejich rohů vyléčí všechny nemoci.

V této části míří výprava investigativní novinářky Nelufar Hedayatové do Vietnamu a Jihoafrické republiky. Tradiční asijská medicína vychází z předpokladu, že prášek z nosorožčích rohů vyléčí všechny choroby. V Jihoafrické republice zbytky nosorožců žijí a je možné je tam upytlačit …

Luskouni
Podivně vyhlížející savci mají tu smůlu, že jejich maso chutná labužníkům v Číně a Vietnamu.

Luskouni žijí v indonéských džunglích. Každý rok jich nedobrovolně odcestuje na sever, do Vietnamu a Číny sto tisíc. Jsou sice přísně chráněni, ale jejich maso tamním labužníkům velmi chutná, a proto nehledí na cenu. Vedle toho se luskouní šupiny používají při výrobě tradičních asijských léků. Nelufar Hedayataová se vydává na nebezpečnou cestu po pašeráckých stezkách na vietnamsko-laoském pomezí, navštěvuje luxusní restaurace v Hanoji a dokonce se zúčastní nočního lovu na luskouny přímo v Indonésii.

Léky
Největší trh s padělky na světě má obrat dvě stě miliard dolarů ročně.

Investigativní novinářka Nelufar Hedayatová se zabývá jedním z nejvýnosnějších a přitom z nejnápadnějších černých trhů světa, trhu s padělanými léky. Týká se to zvláště Afriky. Tam se Nelufar se svým štábem vypravila a v Beninu a Nigérii se na vlastní oči přesvědčila, jak toto vysávání kapes chudých lidí funguje. Třetina nabízených léků neobsahuje látky, které jsou uváděny na jejich obalech. Mnohá farmaceutika jsou nesprávně dávkována a konečně, mnoho z nich účinné látky neobsahuje vůbec …

Adopce
Kde jsou hranice mezi charitativním aktem a obchodem s dětmi?

Adopce dětí z chudých zemí je na první pohled bohulibý počin. Ale jako na všem, tak i na ušlechtilých záměrech je možno vydělat. Občané Spojených států adoptují více dětí, než lidé z ostatních zemí dohromady. Mnohdy ale netuší, že s jejich penězi, které posílají do země, kde má k adopci dojít, se zachází zcela jinak, než by si přáli. A také netuší, že děti, které chtějí zachránit před bídou a špatným zacházením, jsou často nezákonně odebírány svým rodičům. Investigativní novinářka Nelufat Hedayatová se proto vydává do Konga /Kinshasa/, aby se na vlastní oči přesvědčila, kde jsou hranice dobročinnosti a zločinu.

Prostituce
Miliony dívek a žen jsou každoročně uneseny nebo prodány do sexuálního otroctví.

„Nejstarší řemeslo světa“ stále kvete a stále potřebuje nové, čerstvé a neokoukané adeptky. Mnoho žen a dívek se tomuto povolání věnují dobrovolně, ale statisíce jiných jsou každoročně podvedeny, prodány nebo dokonce uneseny do sexuálního otroctví. Reportérka Nelufar Hedayatová se vydává do Nizozemí, kde je prostituce legální. Zjišťuje ale, že mnoho žen sem doputovalo nedobrovolně. Podaří se jí proniknout do kruhů „obchodníků s bílým masem“ a na základě jejich svědectví se seznamuje s praktikami, které používají pasáci na Balkáně a na Středním východě.

Zbraně
Nelegální trh se střelnými zbraněmi ve Střední Americe představuje milionové zisky a tisíce mrtvých.

Nelegální trh se zbraněmi zásobuje ve Střední Americe zločinecké gangy a drogové kartely. Po stopách tohoto výnosného obchodu se smrtí se vydává televizní reportérka Nelufar Hedayatová. Je to nebezpečná výprava dlouhá přes osm tisíc kilometrů. Zavede nás do chudinských čtvrtí San Salvadoru a do hlavního města Guatemaly. Ve Střední Americe se ročně nelegálně prodá zbraní za půl miliardy dolarů. Poptávka je stálá, a proto jsou zaručeny i zisky. Drtivá většina zbraní, od pistolí po útočné pušky a lehké kulomety, pochází ze Spojených států.

(4448)

Share This:

Free MP3 download