REKLAMA

Alternativní zprávy CZ/SK

Génius, legenda, narkoman. Celoživotné vzostupy a pády. Po celé desaťročia ho v hre udržiavali drogy, ktoré však zničili jeho život mimo ihriska. Diego Maradona sa vyšvihol z pouličného nezbedníka vo futbalového boha. Zomrel predčasne vo veku iba šesťdesiatich rokov. Oficiálne príčinou smrti je zlyhanie srdca, ale čo v skutočnosti zabilo Diega Maradonu?

Dokument Čo zabilo Maradonu? (What Killed Maradona?), zahŕňa neobyčajný život muža, mimo ihriska závislého na drogách, ktorý sa však na nebezpečný koktail liečiv spoliehal aj pri hre, aby udržal svoj výkon. Dokument odhaľuje, ako tento smrtiaci životný štýl, ktorému Maradona prepadol už ako dieťa, nakoniec zapríčinil jeho predčasnú smrť.

Maradonov príbeh je jeden z tých, ktorý je zároveň geniálny aj traumatizujúci. Chlapec, ktorý vyrastal v chudobnej štvrti v Buenos Aires, kde celé hodiny hral futbal so svojimi priateľmi, sa stal futbalovou superhviezdou uctievanú po celom svete. Jeho chudobou poznačené detstva ho bohužiaľ ovplyvnilo na ihrisku a značne ho v začiatkoch kariéry znevýhodnilo. V začiatkoch sa pod dozorom lekárov snažil vybudovať svoju telesnú konštitúciu. V mladších rokoch sa nezaobišlo jeho telo bez neustálych lekárskych zásahov.

Predzvesťou kontroverzie, ktorá neskôr pohltila Maradonov život, bol neslávne známy gól označovaný ako „boží ruka“, ktorý Maradona strelil do brány počas Majstrovstiev sveta v Mexiku v roku 1986 a vďaka ktorému doviedol Argentínu k víťazstvu. Do talianskeho klubu v Neapole prestúpil za rekordných 6,9 miliónov libier, ale s jeho rastúcimi príjmami rástol aj tlak zo strany fanúšikov a okolia. Maradona začal vykazovať známky závislosti na alkohole, kokaínu a liekoch na predpis.

Podľa predbežnej pitvy, o ktorej informovala všetky argentínska médiá, bol príčinou smrti pľúcny edém spôsobený zlyhaním srdca, ktoré spôsobil život pod tlakom a závislosti.

Súčasťou dokumentu sú výpovede tých, ktorí poznali Maradonu najlepšie, vrátane futbalového super agenta Jona Smitha, ktorý ho zastupoval, bývalého trénera Fernanda Signoriniho alebo Giuseppe Bruscolottiho, bývalého kapitána mužstva a spoluhráčov z Neapola.

(1337)

Share This:DJ's MEGAMIXES