REKLAMA

Alternativní zprávy CZ/SK

Národní park Gates of the Arctic, nejsevernější z amerických národních parků byl oficiálně vyhlášen 2. prosince 1980. Celý park leží severně od Severního polárního kruhu – odtud tedy název Brány Arktidy. Valnou většinu parku pak tvoři Brooksovo pohoří.
Nejvyšším bodem parku je s 2 523 metry hora Mount Igikpak, nejnižším s pouhými 85 metry nad mořem část toku řeky Kobuk River.
Krásy aljašské divočiny ročně nevidí na vlastní oči ani 11 tisíc lidí, jde o nejméně navštěvovaný národní park v USA. Pro srovnání – nejnavštěvovanější Great Smoky Mountains ročně navštíví 9,3 milionů lidí. Alespoň v jiném parametru dominuje – s 30 448 kilometry čtverečními je druhý nejrozlehlejší. Zabírá stejně prostoru, jako dvě třetiny Slovenska a větší je pouze Wrangell – St. Elias.
Většinu porostu v národním parku Gates of the Arctic tvoří smrk bílý a smrk černý. Ze zvířat je park domovem pro losy, medvědy grizzly, medvědy černé, ovce aljašské, vlky, pižmoně a soby polární. Z menších zvířat si můžete všimnout bobrů nebo skokanů lesních. A v létě komárů – ty pocítíte zejména na vlastní kůži.

(910)

Share This:DJ's MEGAMIXES