Působí jako výplod mýtů a legend. Svérázní psanci přinášející na širé moře vraždy a chaos ovšem nejsou hollywoodský výmysl. Dokonce vytvořili vlastní demokratickou republiku…

Vyvěste černou vlajku (E01)

Rok 1715. Válka mezi Británií a Španělskem skončila. Britové používali k útokům na španělské lodě pohybující se v Karibiku „korzáry“ – loupeživé námořníky na volné noze. Ti se však znenadání ocitli bez příjmu stejně jako mnozí členové britského vojenského námořnictva. Když tedy ztroskotala španělská flotila pokladů u Floridy, mnozí se obrátili k pirátství. Za své útočiště si vybrali Nassau nabízející spoustu zátok k ukrytí lodí i kořisti. V prvním dílu hraného dokumentárního cyklu se seznámíme s hlavními zástupci povolání stejně výnosného jako nebezpečného: Benjaminem Hornigoldem, Henrym Jenningsem, Černým Samem Bellamym, Charlesem Vanem i Anne Bonnyovou.

Záložný zdroj:

Pirátská republika (E02)

Bývalí korzáři a členové britského námořnictva bohatnou na španělském stříbru z potopené flotily a z pirátského útočiště Nassau se stává prosperující město pod nepsaným vedením Benjamina Hornigolda. Uchýlí se sem také teprve 16tiletá Anne Bonnyová, která se jednoho dne stane zkušenou pirátkou. Jamajský majitel plantáží a otrlý pirát v jedné osobě, Henry Jennings, získává v osobě šíleného a nepředstavitelně krutého a násilnického Charlese Vanea toho pravého spojence pro „vyjednávání“ s kapitány zajatých obchodních lodí. Schyluje se k vyhlášení Nassau demokratickou pirátskou republikou založenou na svobodě a rovnosti. A také na možnosti rychlého zbohatnutí. 

Záložný zdroj:

Cena za věrnost (E03)

Mladý a zkušený, avšak nezaměstnaný námořník Sam Bellamy touží oženit se s Mary Hallettovou. Ta však pochází z vyšších poměrů, a tak Samovi nezbude než vydělat dostatečné jmění, aby se mohl ucházet o její ruku. Stane se z něj jeden z nejúspěšnějších pirátů všech dob. Prosazuje se také vzdělaný Edward Thatch, jenž však do dějin vstoupí pod legendární přezdívkou Černovous. Zatímco se piráti bouří proti svým bývalým britským pánům a pustoší lukrativní obchod s otroky, londýnští finančníci se snaží najít řešení. Obracejí se tedy ke kapitánu Woodesi Rogersovi. Muži, který žije pro Boha a pomstu. 

Záložný zdroj:

Impérium vrací úder (E04)

„Černý Sam“ Bellamy zajal chloubu londýnských obchodníků – otrokářskou loď Whydah, největší plavidlo, jaké se kdy pirátům podařilo pokořit. Tento akt si však žádá od Britů ráznou reakci. Nyní bohatý Bellamy míří na Cape Cod, aby se znovu setkal se svou milovanou Mary Hallettovou, jeho flotilu však zastaví bouře, která se stane osudným jemu i téměř všem mužům posádky. V Londýně odhalí Woodes Rogers svůj radikální plán, jak vymýtit pirátství. Nabídne všem pirátům milost, pokud budou na oplátku lovit piráty, kteří dohodu odmítnou podepsat. Kdo si vybere svobodu a kdo raději bude čelit katově oprátce?

Záložný zdroj:

Všechno, nebo nic (E05)

Britové vrazili mezi piráty z Karibiku klín. Na popud krutého lovce pirátů Woodese Rogerse nabídli milost každému, kdo se zřekne svého řemesla. Ti, kdo dohodu přijmou, si mohou ponechat uloupenou kořist, ale ti, kteří odmítnou, čelí katově oprátce. Benjamin Hornigold a Henry Jennings se přiklání k velkorysé nabídce impéria. Brutální Charles Vane však odmítá podepsat a vystupuje jako vůdce odboje v Nassau. Woodes Rogers vyplouvá z Londýna a míří do Nassau.

Záložný zdroj:

Živé či mrtvé (E06)

Lovec pirátů Woodes Rogers dorazí do Nassau s pekelným úmyslem skoncovat s piráty z Karibiku. Charles Vane a Černovous se brání, ale Rogers je zajme. Zatímco Černovous, tou dobou již silně pod vlivem šílenství vyvolaného syfilidou, umírá během souboje, na Charlieho Vanea čeká oprátka. Anne Bonnypvá a její milenec Jack Rackham se přesto pustí do boje proti britskému impériu a svého řemesla se nehodlají vzdát. Dny Zlatého věku pirátů jsou však již sečteny. Duch svobody a volnosti, jaký panoval v Nassau, nicméně žije dál a je ideou, která brzy dojde naplnění v nově vzniklé republice – Spojených státech amerických.

Záložný zdroj:

(3001)

Share This:

Free MP3 download

Category:

Historie

Tags:

, ,