REKLAMA

Alternativní zprávy CZ/SK

V listopadu 1918 skončila I. světová válka. Jedním z účastníků byl i Josef Prokeš, díky jehož zápiskům se dozvíme o této době víc, než z učebnich dějepisu.

Téma 1. světové války bylo již zpracováno mnohokrát. Zdálo by se, že nelze přijít s novým pohledem. Autoři dokumentu L. Slámová, T. Vondrovic a režisér J. Svoboda využili dochovaných autentických záznamů českého vojáka, který jako příslušník rakouské armády prošel jižními bojišti. S Josefem Prokešem (tak se jmenoval onen zpola neznámý voják, který sice má jméno, ale jehož podoba se nezachovala) se vydáme po kasárnách, cvičištích, a posléze i bojištích c. a k. armády v Čechách, Maďarsku, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Rakousku a v Itálii. Jeho prostřednictvím budeme sledovat cestu příslušníků 28. pěšího pluku Pražských dětí, vnímat jejich pocity, myšlenky a strádání, až po masakry na frontě.
Příběh Josefa Prokeše autoři zasadili do rámce událostí 1. světové války, na jejímž konci se změnila mapa Evropy a vzniklo svobodné Československo. Pořad, natočený na místech, o nichž se v deníku píše, byl doplněn záběry z dobových dokumentů z našich archivů.

(3058)

Share This:DJ's MEGAMIXES