Série jednotlivých příběhů pojednávající o tom, jak strašně je jednoduché dostat se do vězení. Jeden z dílů je například o mladičkém automechanikovi, který si oblíbí partu Mexičanů. Je zaskočen penězi a pohodou, kterou oplývají, a nechá se zatáhnout do pašování marihuany přes mexicko-americké hranice. Jenže každého jednou štěstí na chvíli opustí, a pro něj tato chvilka bude znamenat objevení a ztrátu životní lásky, zklamání matky, roky života v mexickém vězení a to, že nikdy nespatří svoji dceru… Vysvobození přichází až s příkazem převézt vězně do Texasu, kde si místo následujících sedmi let odsedí jen několik měsíců.

Egypt: bez dítěte neodjedu

První epizoda ze série britských dramatických rekonstrukcí vypráví příběh Američanky, kterou přivedl do egyptského vězení zdánlivě drobný poklesek – padělání rodného listu dítěte, které toužila adoptovat. Nešťastnou shodou okolností se dostala do kolotoče lží, podvodů místních lidí a nelítostných paragrafů. Za svou touhu po dítěti zaplatila dvěma lety vězení a také definitivním odloučením od malého chlapečka, jemuž byla tři čtvrtě roku milující matkou.

Čína: můj otec pašerák

Otec opustil rodinu, když Scottovi byly tři roky. Po dlouhých letech se mu ozval z Pákistánu. Nabídl mu usmíření – a současně i mimořádný zážitek: dobrodružné putování po Karákorámské silnici a po Hedvábné stezce přes celou Čínu. Teprve když Scott otci na jeho nabídku kývl, ukázalo se, o co ve skutečnosti jde. Otec byl pašerákem hašiše. Než se dostali do Šanghaje, byli odhaleni…

Nikaragua: nejsem žádný terorista

Duane Wollum byl tuctový chlapík z Long Beach. Jako mnoho jeho vrstevníků experimentoval s drogami – a stejně jako mnozí jiní si myslel, že se nikdy nedostane do závislosti. Byl to omyl. Jeho vztah s přítelkyní se začal hroutit, ztratil práci a neměl z čeho žít. Jedno řešení se nabízelo: převážet z Nicaraguy kokain. Při jedné z cest ho na letišti v hlavním městě považovali za teroristu a se vším byl konec. Přesto jeho příběh skončil happy endem.

Brazílie: chasidský kokainový král

Židovský mladík Samuel Leibowitz z Antverp dlouho o kokainu nevěděl vůbec nic. Do ortodoxní komunity se totiž drogy nikdy nedostaly. Osudným se mu stal den, kdy mu jeden z přátel věnoval výlet do Brazílie za to, že při zpáteční cestě přiveze malý balíček. Tak Samuel poznal svět pašeráků drog a pochopil, jaké peníze se v něm točí. Pak chtěl vydělávat další a další, až přišel nevyhnutelný konec: uvěznění v Brazílii.

Chile: útěk z vězení

Příběh kalifornského mladíka Toma začal jako tolik jiných: rozchod s přítelkyní, trucovitý odjezd do Peru, divoké večírky, zábavy – a první kontakt s drogami. Od konzumování kokainu vedla přímá cesta k pokusu o jeho pašování. Po prvních úspěších přišly zákonitě problémy: udání, podrazy a zrady. V chilské Arice nakonec past sklapla. Ve vězení Tom pochopil, že chce-li přežít, musí se pokusit o útěk.

Panama: lovci orchidejí

Na začátku byl nevinný nápad dvou nadšených obdivovatelů orchidejí vydat se na místo zvané Darien Gap. Jde o asi šestnáct tisíc kilometrů čtverečních pralesa na hranicích mezi Panamou a Kolumbií. Je to naprosto neschůdná a nesjízdná oblast, která je však vyhlášeným královstvím orchidejí. Třebaže byli varováni, že tam operují drogové gangy i levičácké guerilly, ve svém naivním nadšení neváhali. Varování se vyplnilo. Skupina kolumbijských ozbrojenců je unesla a 270 dní věznila uprostřed pralesa.

Kšeft ve Venezuele

Irský občan Paul Keany se ocitl v těžké situaci. V práci se mu kvůli krizi nedařilo a hrozilo, že zbankrotuje. Staral se o dceru a peněz z podpory moc nebylo. V takové chvíli je jednoduché kývnout na nabídku dealera drog a udělat si výlet do Venezuely, přivézt docela malý kufřík a vydělat si deset tisíc liber. Jednoduché příběhy ale mívají složité konce. Na konci Paulova příběhu bylo venezuelské vězení.

Somálská noční můra

Poprvé se v tomto cyklu vypráví příběh člověka, který se nedostal do problémů v cizině kvůli porušení místních zákonů, ale při výkonu svého povolání. Australský fotograf Nigel Brennan a televizní reportérka Amanda byli uneseni ve městě, které je pro novináře jedním z nejnebezpečnějších – v somálském Mogadišu. V této zemi bez zákonů je unesli ozbrojenci jednoho z místních klanů, které si vylepšují rozpočet únosy cizinců. Oba unesení byli propuštěni po nekonečných 462 dnech poté, co za ně bylo zaplaceno výkupné.

Thajsko: cela v Bangkoku

Je až neuvěřitelné, jak je ten scénář stále stejný a jak jej tolik lidí znovu a znovu opakuje. Někdo má finanční potíže, neví si rady a vždycky se objeví přítel, který nabídne pěknou sumičku za úplnou maličkost. Pouhý výlet na druhý konec planety, příjemná dovolená a při návratu přivézt nějaký ten balíček. Na hranicích má být všechno jednoduché, jenže není… A znovu stejný scénář: prozrazení, zatčení, soud a vězení.

Sovětský svaz: útěk z gulagu

Finanční situace tří mladých Američanů nebyla právě růžová. Žili v té době v Nizozemsku a psal se rok 1976. Amsterdam byl rájem pro kuřáky marihuany. Ale život v tomto ráji nebyl nijak levný a peníze docházely. V takové chvíli se vždycky objeví někdo s nabídkou snadného výdělku. Tady šlo o to přivézt balíčky heroinu z malajsijského Kuala Lumpuru do Evropy — ale s mezipřistáním v Moskvě. A tam klec spadla. Sovětský soud poslal všechny tři do tábora nucených prací.

(3966)

Share This:

Free MP3 download