REKLAMA

Alternativní zprávy CZ/SK

Sopky se neprojevují pouze na Zemi, vulkanická činnost vzniká i mimo naši planetu. A právě studium vesmírných sopek nám poskytuje některé cenné údaje o vzniku Země a života na ní…

Sopky dlouho utvářely podobu Země. To ví každý. Ale ne všichni si uvědomujeme, že na jiných planetách a měsících ve vesmíru se nacházejí ještě zajímavější a zvláštnější vulkány. Vydejte se za mezinárodním týmem vulkanologů na Island, kde dochází k fascinujícímu srovnání sopek na Zemi a v jiných koutech sluneční soustavy. Díky jejich výzkumu se dozvídáme, že největší vulkán sluneční soustavy, kterým je Olympus Mons na Marsu, se zformoval podobně jako islandské sopky.

Nebo že na malém Jupiterově měsíci Io dochází k největším známým erupcím a že na Saturnově měsíci Enceladu jsou vulkány, které chrlí ledové gejzíry. Sopky nejsou jenom nástrojem ničení. Na naší planetě sehrály důležitou roli při vzniku atmosféry, a dokonce i života. A díky vesmírným vulkánům se vědcům podařilo zjistit více také o těch našich – jaké to bylo, když se formovala Země i co nás do budoucna čeká.

(1782)

Share This:DJ's MEGAMIXES