Dalibor Gondík s „domkem na kolech“ vyráží objevovat krásy země našich sousedů. Šestidílný cyklus přináší praktický návod, jak trávit dovolenou v obytném voze, na co se připravit, čemu se vyvarovat, co zařídit. A především objevuje nová místa a města, atrakce nebo kempy vhodné pro karavanisty.

Epizoda 1 (E01)

V úvodním díle se Dalibor Gondík vydává s karavanem na dobrodružnou cestu do sousedního Slovenska. Vstupní brána této země je umístěna při soutoku dvou velkých řek, Moravy a Dunaje, chráněna stěnou Malých Karpat. Dalibor začíná objevováním hlavního města Bratislavy a největšího říčního ostrova v Evropě – Žitného ostrova. Břehy Malého Dunaje lemuje nejen plno vodních mlýnů, ale také dvojjazyčných slovensko-maďarských nápisů. Na sever proti proudu nejdelší slovenské řeky Váhu se zvedají hory, které často zdobí zříceniny nebo zachovalé hrady. Slovensko je totiž země plná hradů. Dalibor si však pro svou návštěvu vybral tajuplným příběhem opředené Čachtice. V kotlině Strážovských vrchů se ukrývá také obec Čičmany proslulá svou jedinečnou lidovou architekturou. Dalibor se tak seznamuje s tradičními ornamenty nejen na domech, ale i na místních krojích. Na závěr se s karavanem projedeme nejužším kaňonem na Slovensku – Manínskou tiesňavou, která měří v nejužším bodě pouhých 3,70 m!

Epizoda 2 (E02)

Ve druhém díle míří Dalibor Gondík do drsného Jánošíkova kraje. Malá Fatra se před čtyřmi sty lety stala domovinou Valachů, ovčích stád, žinčice a pravé ovčí brynzy. Proslulá obec Terchová je poskládaná z malých okolních osad. Právě v jedné z nich se narodil i proslulý Jánošík, který se sice dožil jen 25 let, ale stihl proslavit celý kraj. V Národním parku Malá Fatra leží i přírodní rezervace Rozsutec, jejíž součástí jsou známé Jánošíkove diery, které jsou stejně divoké a nespoutané jako zbojník sám. No a co by bylo Slovensko bez tradičních místních specialit jako je brynza, parenica, korbáčiky nebo halušky? Dalibor si dokonce výrobu takového pravého ovčího sýra na salaši sám vyzkouší. S karavanem dál zastavuje u Šútovského lomu a pokračuje na jih do regionu Turiec, který byl v minulosti plný nerostného bohatství. V baňských osadách se těžila měď, stříbro a dokonce i zlato. Objevenou ukrytou perlou na východní straně hor je pro Dalibora malá obec Špania Dolina.

Epizoda 3 (E03)

Kde jinde se naučit dělat slovenské národní jídlo než v Liptově! Dalibor Gondík si v dalším díle vyzkouší nejenom přípravu pravých brynzových halušek, ale také výrobu vlastní malé fujarky. Liptov se dělí na Horní a Dolní a oba propojuje zejména rekreačně využívaná vodní nádrž Liptovská Mara. Pod vápencovým vrcholem Sidorovo objevuje Dalibor utajenou vesničku Vlkolínec, která je právem zapsaná na seznamu dědictví UNESCO. V původních dřevěných chalupách tu dodnes žije několik desítek lidí. Spolu s Nízkými Tatrami čeká na Dalibora taky Liptovský Ján, ve kterém vyvěrá 13 minerálních a termálních pramenů. V okolí Zbojského sedla svého času řádili na nekonečných loukách, v lesích a roklinách zbojníci vedení Jakubem Surovcem. Na závěr navštíví Dalibor obec Tisovec, kde se pokusili o rekord a vyrobili tam vůbec nejdelší fujaru.

Epizoda 4 (E04)

Vzhůru do nejvyššího pohoří Slovenska, do Tater! Štrbské pleso je vůbec nejvýše položená tatranská osada a klimatické lázně v jednom. Slavná Tatranská električka vozí turisty z Popradu až na Štrbské pleso už přes sto let a během 35 kilometrů zdolá úctyhodných 580 metrů převýšení. Opačným směrem se divoce hrne Poprad, řeka s nejstrmějším spádem na Slovensku. V turistickém středisku Hrebienok nad Starým Smokovcem čeká Dalibora zatěžkávací zkouška. Po vzoru tatranských nosičů vystoupá s nákladem na Zámkovského chatu a sám si tak vyzkouší, že to není žádná legrace. V Evropě jsou tito nosiči naprostým unikátem. Z hor se s Daliborem přesouváme do Kežmaroku, který býval dlouhá staletí centrem obchodu a vzdělanosti a třetím největším cechovním městem hned po Bratislavě a Košicích. K regionu Spiš neodmyslitelně patří nádherná krajina a umění středověku. Tajemnou dominantou celého kraje je Spišský hrad, který je nejrozsáhlejší hradní zříceninou ve střední Evropě a jedním z největších hradních komplexů v Evropě.

Epizoda 5 (E05)

Vítejte ve Slovenském krasu! Najdete tu vápencové a travertinové náhorní plošiny, hluboká údolí, kaňony a impozantní vodopády. Zádielská dolina je jedna z nejkrásnějších krasových soutěsek a místy sahá až do hloubky 400 metrů a ukrývá přes 120 jeskyní. Místní skalní stěny plné úžlabin a výběžků mají fantastické tvary i názvy. Na jednu takovou si zkusil vylézt i Dalibor. A byla to pro něj opravdová horolezecká výzva! Z lesů zase zpátky do civilizace. Košice jsou město, kde si západ a východ plynule předávají slovo. Celá staletí je vícejazyčnou metropolí kultury, vzdělanosti a obchodu, která nikdy nezapomněla držet krok s dobou. Uprostřed Slánských vrchů se pak ukrývá opravdový poklad – Dubnické opálové doly. Než otevřeli v 19. století naleziště v Mexiku a v Austrálii, byly opálové doly na východě Slovenska jediné svého druhu na světě. Těžba už sice skončila, ale pořád je v tomto unikátním důlním díle co zkoumat. No a jak by asi žil Andrij Varchola, kdyby jeho rodiče zůstali v tomhle kraji a neodešli do Ameriky? I na to se Dalibor podívá v muzeu Andyho Warhola v Medzilaborcích.

Epizoda 6 (E06)

Konec Daliborova dobrodružství s karavanem už se nezadržitelně blíží. Nová Sedlica je vstupní branou do jednoho z nejvýznamnějších a taky nejrozlehlejších chráněných území na Slovensku, do národní přírodní rezervace Stužica, která je součástí Národního parku Poloniny. Kromě medvědů tady v okolních lesích žijí taky vlci, divoké kočky a dokonce i zubři. Jestli toužíte po kontaktu s autentickou, divokou přírodou, tak tady ji zaručeně najdete. Pohořím Vihorlat s lesními jezery začíná pásmo sopečného pohoří, které se táhne dál na Ukrajinu a do Rumunska. Právě mimořádná kombinace vulkanického podloží bohatého na minerály a teplého slunného podnebí, vytvořila ideální podmínky pro pěstování tokajských vín. Vinařská oblast Tokaj tak není typická pouze pro Maďarsko, ale z části zasahuje právě i na Slovensko. Na závěr si Dalibor odpočine u druhé největší přehrady na Slovensku, u Zemplínské Šíravy.

(1337)

Share This:

Free MP3 download