REKLAMA

Alternativní zprávy CZ/SK

Autor snímku, francouzský televizní reportér Paul Moreira, vypráví během hodinového filmu o událostech na Ukrajině v roce 2014, počínaje protestními akcemi na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdanu) a konče tragédií v Domě odborů v Oděse.
V době, kdy film vznikal, hovořil reportér se zástupci nacionalistické strany Svoboda a útvarů Azov a Pravý sektor (v Rusku zakázaný). Základem filmu jsou svědectví očitých svědků událostí, jak nacionalisticky, tak i prorusky naladěných.
Značná pozornost byla ve vyšetřování věnována i vlivu USA na události v zemi, mimo jiné návštěvám bývalého šéfa CIA Davida Petraeuse a náměstkyně ministra zahraničí USA Victorie Nulandové na Ukrajině.

Koncem ledna velvyslanectví Ukrajiny ve Francii prohlásilo, že ho velice zklamal záměr televizního kanálu Canal+ odvysílat film Masky revoluce, protože ho pokládá za dezinformační. Podle mínění ukrajinského velvyslanectví vyvolává v televizních divácích výklad tragických událostí, které prožila Ukrajina, rozpaky. Podle diplomatického zastupitelství měl Canal+ své rozhodnutí o vysílání zmíněného filmu přešetřit.

Hlavní kyjevské náměstí — náměstí Nezávislosti (ukrajinsky majdan) — bylo obsazeno stoupenci evropské integrace 21. listopadu 2013, hned po vyhlášení vlády Mykoly Azarova o pozastavení podepsání asociační dohody s EU. Později se stal Majdan centrem konfrontace silových struktur a radikálů. Důsledkem srážek, v nichž opozice použila nejednou střelné zbraně a „koktejly Molotova“, byly desítky lidských obětí.

(7117)

Share This:DJ's MEGAMIXES