Sametová revoluce nepřinesla jen politickou a ekonomickou svobodu. Druhou stranou mince byl nebývalý rozmach zločinu. Mnohé kriminální činy divokých devadesátek zůstaly i po více než třiceti letech nedořešeny nebo nesou pachuť podivného vyšetřování, ovlivněného mocnými kmotry a politiky. To, co se v tehdejším polosvětě událo, totiž ovlivňuje život i dnes. Nastal čas se za těmi nejzásadnějšími kauzami ohlédnout a po letech je důstojně uzavřít. Dokumentární seriál Polosvět představuje výsledky unikátního pátrání po kořenech vzniku českého organizovaného zločinu devadesátých let a zkoumá fenomény vývoje tehdejšího kriminálního podsvětí. Obsah tvoří nejzajímavější dobové kauzy a jejich hlavní aktéři. Propojení s dramatickým seriálem ČT Devadesátky umožňuje pochopení nebezpečné vlny vzrůstající polistopadové kriminality a má i preventivní funkci před nebezpečnými kriminálními jevy v soudobé společnosti.

1 Polosvět veksláků
Vražda všehoschopného kmotra Františka Mrázka šokovala v roce 2006 celý národ. Jak to, že přes zcela mimořádné nasazení různých bezpečnostních složek, nebyla nikdy uspokojivě dořešena? … Vekslák a miliardář František Mrázek byl známý svými kontakty na příslušníky policie, podsvětí i mocné politiky, díky kterým po listopadu 89 tahal za nitky a sbíral kompromitující materiály. Už za komunismu prodával vše, po čem byla poptávka. Bony, elektroniku, kradené starožitnosti, dokonce i náhrobní kameny z židovských hřbitovů. Díky podplácení, vydírání a vazbám na příslušníky policie, či zpravodajských služeb, se Mrázkovi i jeho kumpánům vedlo skvěle. Jeho kariéra a moc strmě stoupala, až do katarze případu zřejmě propojeného s tunelováním společnosti Setuza. V roce 2006 ho jedinou ranou zastřelil neznámý profesionál. Mrázkův kompromitující archiv skončil neznámo kde a z marného vyšetřování jeho vraždy se postupně stala fraška. Otázkou zůstává, kdo si jeho smrt objednal a proč?

2 Polosvět světských
Zákeřná vražda krále světských Antonína Běly rozštěpila v roce 1996 rychle sílící české podsvětí. Její vyšetřování trvalo neskutečných 21 let, a přesto nikdy nebyla dořešena. Otázkou zůstává proč? … Antonín Běla byl skutečným králem světských své doby. Prošlo mu mnoho kriminálních činů, včetně vraždy policisty. Mocný kmotr František Mrázek se prý řemeslo naučil právě od Běly. Podle manželky a syna to byl skvělý otec a rovný chlap. Podle vyšetřovatelů brutální násilník, který se neštítil ničeho. Bělův konec předznamenala střelba protitankovými střelami na jeho dům, která se nikdy nevyšetřila. Stejně jako brutální vražda samotného Běly ozbrojeným komandem. Vyšetřování se táhlo neskutečných 21 let a složky policie se při něm doslova likvidovaly navzájem. Případ vyšuměl do ztracena, ale to neznamená, že bychom se po letech neměli ptát: Kdo měl zájem na smrti krále světských? A kdo a proč řídil zpackané vyšetřování a bezvýsledné soudy?

3 Polosvět policajtů
Prolínání světa organizovaného zločinu s vlivem zkorumpovaných špičkových policistů. Kauza údajně největšího případu v historii české kriminalistiky… Příběh jako z hollywoodského filmu a inspirace pro úspěšný seriál. Tohle není gang, kterému by za úplatek pomáhala policie. Tenhle gang je policie! V kriminálním polosvětě začínal David Berdych v klubu Ivana Jonáka. Společně s Jaromírem Prokopem vytvořili profesionální gang, který plánoval loupeže, přepadení, vydírání, ale i vraždy. Prováděl je ve skutečných policejních uniformách a dokonce s pravou policejní výzbrojí. To proto, že policisté, kteří měli trestnou činnost gangu vyšetřovat, ho ve skutečnosti řídili. Komplot s vysoce postavenými policisty se zdál neprůstřelný. Jenže ve stejném oddělení pro boj s organizovaným zločinem pracovali i slušní detektivové, Helena Kahnová a Tomáš Gregor. Právě jim se podařilo přijít na divné praktiky svých šéfů a celou kauzu vynést na světlo. Trestná činnost byla tak rozsáhlá, že proces musel být rozdělen. V první části se vyšetřovaly zločiny, kterých se Berdych a spol. dopustili, když ještě nebyli napojeni na policisty. Následně začalo vyšetřování se zkorumpovanými ochránci práva. Většina členů gangu byla odsouzena k vysokým trestům, pouze Jaromír Prokop uprchl. Nedávno byl dopaden v USA a vydán zpět do ČR. Změní jeho výpovědi něco? A ví sám David Berdych, který během soudního líčení vzorně spolupracoval, o něčem, co by činnosti po něm pojmenovaném gangu definitivně objasnilo?

4 Polosvět nájemných vrahů
Sudy s lidskými ostatky zasypanými louhem, těla zabalená v pletivu, Orlická přehrada. Takový případ byl v historii české kriminalistiky pouze jeden… Začalo to informací ze severočeského kriminálního podsvětí. Jakýsi Černý, zvaný Mimýsek nabízí, že na objednávku zabije a odstraní tělo jakéhokoliv podnikatele. Právě tak, se ke kriminalistům dostala klíčová informace o sudech s mrtvolami v přehradě. Jenže najít těla ve velké nádrži a v hloubce, která dosahuje až padesáti metrů, nebylo vůbec jednoduché. Začal doslova závod o vyzdvižení klíčových důkazů mezi vyšetřovateli, médii a partou bezohledných orlických vrahů. Naštěstí, díky báňským potápěčům, se těsně před koncem pátrání objevil na hladině přehrady první sud. Pochopitelně neunikl pozornosti kamer zpravodajských štábů. Proto bylo nutno pachatele zatknout co nejrychleji, bez jinak běžné pečlivé přípravy. Šéf gangu Kopáč, v té době již upoutaný na invalidní vozík, se rozhodl spáchat sebevraždu. Tomu ale bylo nutno za každou cenu zabránit. Jeho svědectví bylo nepostradatelné. Stalo se vše ve skutečnosti tak, jak to zobrazuje slavný film Sametoví vrazi? Bylo možné činnosti orlických vrahů zabránit? A jak se na jejich řádění podepsala atmosféra divokých devadesátek?

5 Polosvět olejů smrti
Obchody s lehkými topnými oleji nás všechny připravily o stovky miliard na daňových únicích. Jak se mohlo stát, že nebylo možné vybrat daně za pohonné hmoty? … Bylo pár let po revoluci. Předsedou vlády byl od roku 1992 až do roku 1996 Václav Klaus a ministrem financí Ivan Kočárník. Probíhá privatizace, i ta divoká, cílem bylo nalít peníze do nově se rodící ekonomiky. V této době se rozjíždí i podnikání, na jehož konci jsou desítky vražd a pohřešovaných lidí. Umírají kvůli daňovým únikům v řádu stovek miliard, které neskončí ve státní kase, ale v rukou obchodníků s ropnými produkty. Budeme vyprávět třicet let starý příběh lehkého topného oleje – LTO a jeho přerodu na naftu. Příběh podnikatelů, kteří s LTO obchodovali a ač měli doklad z ministerstva financí, že mohou prodávat LTO jako naftu, strávili řadu let za mřížemi. Příběh policistů, kteří se snažili na obchody upozornit, ale byli rozprášeni a umlčeni. Jakou roli v celém příběhu sehráli politici, celníci a policisté? Kauza LTO se nakonec dostala i k soudu, ale nikoli za daňové úniky, ale díky vraždám. Nejenom desítek bílých koní. Celý obchod a způsoby obchodníků s LTO nakonec otevřel, později odsouzený vrah Jiří Večeř, který pracoval pro jednu z větví olejářů. Jak tyto nelegální obchody pokřivily startovní čáru jiných podnikatelů v nově se rodící ekonomice a je i tohle důsledek morální pokřivenosti, která se začala rodit v naší ekonomice hned po revoluci? Kolik lidí muselo zemřít, než se podařilo prosadit úpravu zákona o danění lehkých topných olejů?

6 Polosvět sexklubů
Zdánlivě obyčejnému taxikáři Ivanu Jonákovi, se podařilo vybudovat snad nejpopulárnější klub své doby. Nevkusný Discoland Sylvie navštěvovaly celebrity, politici i kmotři. Proč se ale stal kolébkou organizovaného zločinu a polosvěta nájemných vražd? … Ivan Jonák. Mohutný muž mnoha profesí, kriminálně trestaný již v dospívání, se během sametové revoluce proslavil, jako statečný taxikář z Václaváku. Miloval krásné ženy, drahá auta a exotická zvířata. Stal se ikonou nastupujícího českého mafiánství a zahrál si i v několika filmech. S německým společníkem, který byl zároveň milencem jeho manželky, vystavěl Jonák proslulý noční klub kombinovaný s luxusním bordelem. Discolandem Sylvie prošla řada celebrit, herců a politiků a začínaly tu i nejrůznější smutně proslulé zločinecké gangy. V roce 1994 byla zastřelena Ludvika Jonáková, která klub spoluvlastnila. Za nepřímo prokázanou vraždu byl její manžel sice odsouzen, ale k činu se nikdy nepřiznal. Po propuštění se mu zašlou slávu Discolandu již obnovit nepodařilo a případ zdánlivě skončil Jonákovou smrtí. Je možné, že díky novým důkazům i skutečnostem vyjde najevo, že vše bylo možná jinak? A jaký vliv měl polosvět tehdejších nočních klubů na rozvoj české kriminality?

(5366)

Share This:

Free MP3 download