REKLAMA

Alternativní zprávy CZ/SK

Kvetoucí obchod s napodobeninami značkového zboží je virem, který zraňuje i zabíjí. Francouzský dokument.

Vše, co se prodává, se i napodobuje. A produkce těchto výrobků s sebou přináší i řadu nebezpečí, přičemž tím největším rizikem je ohrožení lidského zdraví.
Cílem padělatelů není dnes jen luxusní zboží, kabelky nebo oděvy, ale rovněž zcela běžné potraviny jako kečupy, majonézy, sladkosti nebo nápoje, kde lze všude očekávat nebezpečné bakterie. Kopie značkových elektrospotřebičů mohou způsobit požár, baterie do mobilních telefonů jsou náchylné k přehřívání, nafouknutí a k explozi. Napodobeniny kvalitní kosmetiky či parfémů vyvolávají alergie. V autoprůmyslu se padělají nejen části karosérie, ale už i komponenty do motoru, jejichž (ne)kvalita může posléze posádku vozu ohrozit na zdraví i na životě. Samostatnou kapitolou je padělání léčiv, podle Světové zdravotnické organizace je napodobeninou každý desátý lék.
Vydáme se do Hongkongu za bývalým newyorským policistou, kterého si najímají renomovaní výrobci, aby jim pomohl rozkrýt komplikovanou síť padělatelů. Zastavíme se v čínském obchodním centru, specializovaném na příslušenství k mobilním telefonům. Se skrytou kamerou pronikneme do továrny na výrobu napodobenin, navštívíme i velkoobchod s automobilovými součástkami a nahlédneme pod pokličku svérázných praktik vývozu kopií do Evropy.

(3296)

Share This:

Category:

Myšlení

Tags:DJ's MEGAMIXES