REKLAMA

Alternativní zprávy CZ/SK

László Csatáry, muž zodpovědný za mučení a deportaci tisíců košických Židů do vyhlazovacích táborů, se volně prochází ulicemi Budapešti.

Režisér Jan Bodon, jehož rodina pocházející z Košic byla nesmazatelně poznamenána Lászla Csatáryho působením v rámci organizace košických transportů do koncentračního tábora v Osvětimi, se spolu s investigativními novináři a detektivy, pátrajícími po posledních prchajících nacistických zločincích, vydává za mužem, který byl už v roce 1948 v Praze v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. Dlouho rozsudku úspěšně unikal, nejdříve jako obchodník s uměním v Kanadě a později jako počestný maďarský důchodce na prahu 100. narozenin.

László Csatáry zemřel v srpnu 2013 ve věku nedožitých 99 let. Nedlouho předtím Bodon ve svém snímku přinesl poslední vzpomínky přeživších Židů z rozsáhlé košické komunity, jejíž vyhlazení má Csatáry jako velitel ghetta na svědomí. V dokumentu se pokoušel najít odpovědi na otázky, zda se podaří učinit spravedlnosti zadost, zda hledaný vrah přizná při osobní konfrontaci svou vinu a bude znovu souzen a zda lze při pohledu na drásavé záběry z koncentračních táborů zapomenout.

(4722)

Share This:DJ's MEGAMIXES