REKLAMA

Alternativní zprávy CZ/SK

Dokument Není Hietler jako Hitler je příběhem lidí bez domova, bez státní příslušnosti, Čechů, Němců, Rakušanů, Rumunů, Maďarů a Cikánů, ale v první řadě příběhem lidských bytostí, které žijí nebo žily v pohraniční vesnici, těžce zkoušené minulostí.
Pohoří na Šumavě neleží na Šumavě, ale ve vedlejších Novohradských horách. A protože se nachází na hranici s Rakouskem, jmenuje se také Buchers im Böhmerwald. Nemá to ta vesnice jednoduché. Po staletí patřila do habsburské Rakousko-Uherské monarchie, po jejím rozpadu se v roce 1918 stala součástí Československé republiky, později krátce Velkoněmecké říše, potom Československé socialistické republiky, České a slovenské federativní republiky a v současnosti České republiky.
Je tedy jasné, že bychom jen těžko hledali na naší mapě místo, poznamenané tolika různými vlivy, otřesy, osudy…
První osídlenci sem přišli před 500 lety a ještě před 100 lety měla obec 1000 obyvatel, většinou německé národnosti. Po druhé světové válce musela většina Němců opustit vesnici i republiku. Od roku 1976 bylo toto území uzavřeným, téměř neobydleným vojenským prostorem.
Dokumentarista Václav Reischl, Čech, který žije a pracuje od roku 1968 ve Stuttgartu, pracoval na dokumentu o lidech z této vesnice celých 15 let. Kousek po kousku mapoval jejich osudy, jezdil, hledal, natáčel. Našel dokonce i vnučku pana Hietlera, jejíž rodina byla po válce odsunuta, ale ona se ve svých 13 letech ocitla v Praze u příbuzných. Bylo po válce, Hermína neuměla slovo česky a ve škole se představila jako Hitlerová. Tehdy bylo skutečně hodně těžké uvěřit, že není Hietler jako Hitler.

(941)

Share This:DJ's MEGAMIXES