REKLAMA

Alternativní zprávy CZ/SK

Technické divy světa:Richard Hammond nás zavede do letecké továrny, kde vzniká jeden z nejmodernějších dopravních strojů světa.

Airbus A380, známý též jako superjumbo, je největší dopravní letoun na světě vybavený tou nejmodernější technikou. Za svou existenci však vděčí objevům a vynálezům, které by s ním asi málokdo spojoval. Letecké konstruktéry inspirovala například raketa z 19. století, starý mongolský luk, majestátní let orla nebo docela obyčejná hustilka.

Kratší než obvykle

Rozměry letadla jsou skutečně ohromující. S délkou 73 metrů a výškou 24 metrů pojme až 853 pasažérů, což je o 35 procent víc, než zvládne jeho nejvážnější konkurent. Pozoruhodná je také plocha jeho křídel. Jejich rozpětí je bezmála 80 metrů. Díky nim se od země odlepí i kolos se vzletovou hmotnosti 560 tun. Při zachování tradiční konstrukce by však byla ještě delší a A380 by se pak na většinu světových letišť nevešel.

Maximální velikost letadel určují mezinárodní předpisy, aby se zabránilo kolizím při pojíždění. Křídla obřího letounu proto musejí být kratší, ale zároveň musejí vytvářet dostatečný vztlak, aby se stroj udržel ve vzduchu. Konstruktéři Airbusu nalezli inspiraci na obloze v rozlehlé říši dravců, u orla stepního. Ten za letu naklání letky na koncích křídel. Aby získal maximální vztlak, ohýbá je vzhůru do téměř svislé polohy. Krajní letky používá jako vinglety. Usměrňuje tak proudění vzduchu a dlouhá křídla vůbec nepotřebuje. Tento princip, který poprvé odhalil letecký inženýr Richard Whitcomb v 70. letech minulého století, sehrál zásadní roli při vývoji Airbusu.

(4469)

Share This:

Category:

Myšlení, Technika

Tags:DJ's MEGAMIXES