Alternativní zprávy CZ/SK
Leden 2008, londýnské letiště Heathrow – pár sekund před přistáním přestaly plně obsazenému Boeingu 777 fungovat oba motory.
Boeingy 777 byly pojmem v bezpečnosti civilní letecké dopravy. Během prvních deseti let provozu nalétaly dva miliony letových hodin bez jediné vážnější nehody. Ale 17. ledna 2008 technologicky nejdokonalejší letoun na světě havaroval při přístávání na londýnském letišti Heathrow. Doslova několik sekund před dosednutím na dráhu mu přestaly fungovat motory. Pohotoví piloti společnosti British Airways zabránili tomu nejhoršímu a nikdo z cestujících dálkového letu Peking-Londýn nepřišel o život. Stroj byl ovšem vážně poškozen. Vyšetřování příčin havárie stálo tisíce hodin času a miliony dolarů.

Lidské zavinění se neprokázalo. A teprve do určité míry šťastná náhoda přivedla techniky na to, že příčinou fatálního zastavení motorů byla konstrukční vada na výměníku tepla palivo–olej. Úprava, kterou pak na základě tohoto zjištění, doporučil pro všechny stroje daného typu výrobce, byla jednoduchá…

(1773)

Share This:DJ's MEGAMIXES