REKLAMA

Alternativní zprávy CZ/SK

Dne 1. února 1991 přistával na mezinárodním letišti v Los Angeles Boeing 737. Rychlostí 240 kilometrů za hodinu se blížil k dráze levá 24, kde po dosednutí explodoval. Byl jeden z prvních dnů Války v Zálivu a asi každého napadlo, že na palubě letadla musela být bomba.
1. února 1991 na mezinárodním letišti v Los Angeles (LAX). Boeing 737 US Air, let 1493 se rychlostí 240 kilometrů za hodinu řítil k dráze levá 24, a pak na tomto z nejrušnějších letišť na světě explodoval!

Byl jeden z prvních dnů Války v Zálivu a asi každého napadlo, že na palubě letadla musela být bomba. Ale vyšetřovatelé pak troskách našli něco, co je přinutilo přehodnotit vše, co se stalo během posledních 15 minut.

Letoun řídil první důstojník David Kelly. Vezl jen 89 cestujících, takže letoun zdaleka nebyl plný. Přistání na LAX je dost náročné. Vzdušný prostor kolem letiště bývá přeplněný. Letadla většinou vzlétají a přistávají v padesátisekundových intervalech. Všechny čtyři dráhy se používají jak pro vzlety, tak pro přistání. Pojezdové dráhy na mnoha místech křižují vzletové a přistávací dráhy a vytvářejí úplné bludiště. Piloti musejí bedlivě poslouchat pokyny dispečerů. Neustále zastavují a znovu se rozjíždějí. Byla to rušná noc, čtyři dispečeři odbavili mnoho letů. Spoustu příletů a odletů. Ale to tu bývá běžné.

Piloti US Air požádali o instrukce na přistání a dostali přidělenu dráhu levá 24. Vše se zdálo být v pořádku, jenže pak dispečerka měla plné ruce práce i s dalšími letouny… Kvůli tomu, že dispečeři musejí řešit jiné naléhavější problémy, dostanou občas letouny povolení k přistání až na krátkém finále.

Když hasiči zvládli požár letounu a evakuaci těch šťastnější pasažérů, hlásili vyšetřovatelům zvláštní nález. V troskách nalezli vrtuli letounu… To mohlo znamenat jedinou věc: šlo o dvě letadla!

(2440)

Share This:DJ's MEGAMIXES