REKLAMA

Alternativní zprávy CZ/SK

Dne 22. srpna 1985 odlétalo 137 Britů z Manchesteru na Korfu. Když se stroj rozjížděl, nevěděli, že polovina z nich má před sebou už jen necelou minutu života. Po výbuchu motoru kapitán přerušil vzlet. Vše mohlo dopadnout mnohem lépe, pokud by nezabíjela panika.
Na palubě British Airtours bylo 137 lidí. 22. srpna 1985 krátce před šestou hodinou ráno měla polovina z nich před sebou už jen necelou minutu života. Letadlo při startu nevzlétlo. Nevyjelo z dráhy, a přesto zahynulo 55 lidí.

British Airtours je divizí společnosti British Airways specializované na nízkonákladové lety do prázdninových destinací. Tento let směřoval na Korfu. Bylo chladné ráno a foukal svěží vítr. Let měl zkušenou posádku, první důstojník přesně znal čtyři důvody, kdy je třeba přerušit vzlet. Požár, závažná mechanická závada, neletová konfigurace nebo i pro jiný důvod z rozhodnutí kapitána.

Letadlo nabíralo rychlost a piloti hnali motory do otáček. V průběhu rozjezdu se ozval tlumený výbuch a stroj přišel o jeden motor. Letoun měl před sebou ještě dlouhou část dráhy. Kapitán musel okamžitě jednat. Rozhodl se přerušit vzlet, protože letadlo ještě nedosáhlo rychlosti odlepení. Pilot rychle stáhl plyn a dal revers. Pasažéři na levé straně letadla však brzy zpozorovali, co se děje. Z motoru šlehaly plameny. Do kabiny cestujících začal pronikat kouř. Letušky nařídili cestujícím zůstat zatím na místech. Ze zadní části letounu se však do kabiny valil kouř. Cestujícím nezbývalo, než jít dopředu. Kapitán Terrington, který ze svého místa neviděl rozsah požáru, proto musel požádat o pomoc věž. Ptal se zda mohou evakuovat, a kterou stranou. Věž doporučila evakuovat pravou stranou…

Tento příběh ukazuje, jak souběh drobných náhod může vyústit v nezměrnou tragédii, která stála mnoho lidských životů. Vyšetřovatelé ale i této tragédie využili k poučení? nastavena byla nová pravidla opouštění paluby v nouzové situaci, rozšířil se průchod z kabiny k nouzovým východům a vážně se zvažuje i možnost nabídnout cestujícím individuální kyslíkové masky. Sledujte další nový díl z cyklu kanadských dokumentárních rekonstrukcí.

(2032)

Share This:DJ's MEGAMIXES