REKLAMA

Alternativní zprávy CZ/SK

Při letu z New Yorku do Ženevy začala v pilotní kabině hořet elektroinstalace. Piloti Swissairu v kyslíkových maskách bojovali o záchranu stroje do posledního okamžiku.
První díl cyklu připomíná tragédii letu č. 111 společnosti Swissair. 2. září 1998 večer odstartoval z Kennedyho mezinárodního letiště v New Yorku a jeho cílem byla Ženeva. Swissair i jeho posádky se těšily té nejlepší pověsti. Stroj McDonell–Douglas – 11 byl podkládán za jeden z nejspolehlivějších dopravních letounů.

Klikněte pro větší obrázek
V blízkosti kanadského pobřeží ucítili švýcarští piloti kouř. Domnívali se zprvu, že jde o poruchu klimatizace. Velmi rychle však pochopili, že situace na palubě vyžaduje mimořádná opatření. Rozhodli se pro odklonění letu do Halifaxu. Na tamější letiště však nikdy nedoletěli, jejich stroj se zřítil rychlostí 900 kilometrů v hodině do moře.

Jedno z nejrozsáhlejších a nejkomplikovanějších vyšetřování v dějinách letectví prokázalo, že ke katastrofě došlo kvůli zkratu v elektrické instalaci, který následovně způsobil požár. Ve vodách Atlantského oceánu našlo smrt 215 cestujících a 14 členů posádky.

(2156)

Share This:DJ's MEGAMIXES