REKLAMA

Alternativní zprávy CZ/SK

Odborníci z muzea Louvre odhalili tajemství obrazu sv. Anna.
Obraz Leonarda da Vinci nazvaný Svatá Anna s Pannou Marií a malým Kristem býval kdysi známější než portrét Mony Lisy. Zasloužil se o to zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud, který malbu použil jako součást odborné argumentace o malířově homosexualitě.
Malíř se narodil jako nemanželský. Jeho starší chudou matku z Vinci otec zavrhl a oženil se s mladší a bohatou dívkou z Florencie. Leonardo tak měl dvě opatrovnice, skoro jako malý Kristus na této malbě. Takže obraz je podle Freuda Leonardovým osobním vyznáním o jeho vlastním dětství a možným důkazem, že nadměrná mateřská láska ženy, které chyběl manžel, v něm vyvolala citový vztah k chlapcům a nikoliv k dívkám.
Svatá Anna, ozdoba pařížského Louvru, byla v posledních dvou letech pečlivě restaurována a kurátoři největšího muzea světa představili veřejnosti nejnovější vědecké poznatky o mistrovském díle. Všechny nové objevy jsou publikované v rozměrném katalogu, která má 450 stran, a Louvre ho vydal pouze francouzsky.
Obraz nevznikl pro Leonardovu osobní potěchu, jak tvrdil Freud, ale na konkrétní objednávku, jak ostatně bývalo v renesanci zcela běžné. Spekuluje se o dvou možných zájemcích. Buď za vznikem obrazu stál francouzský král Ludvík XII., který dobyl italský Milán a pro svoji manželku Annu Bretaňskou (kvůli jejímu jménu) si objednal tuto malbu jako luxusní dárek pro její patronátní kapli, nebo byli zákazníky radní města Florencie, kde se uctíval kult sv. Anny jako matky Panny Marie a babičky Krista. Mnohé mluví spíše ve prospěch Florencie.
Odborníci z Louvru zjistili, že práce na obraze nebyla nikdy dokončena. Malíř na něm pořád něco předělával a bohatí potenciální kupci byly zřejmě značně netrpěliví. A tak ještě za Leonardova života jeho žáci vytvořili dvě dokonalé kopie.
Leonardo zemřel v květnu 1519 ve věku 67 let. Restaurátoři zjistili, že svou sv. Annu nedokončil, navzdory tomu, že na projektu pracoval téměř dvacet let a na samotné desce nejméně 14 roků. V horské krajině v pozadí jsou některá skaliska jen lehce načrtnutá. Divák však tyto drobnosti nevnímá, protože je prostě uhranut tím, o jak úžasnou malbu jde.
Zázrak mezi zázraky, který stejně jako Monu Lisu získal do svého majetku král František I. od mistrova oblíbeného učedníka Salaie. Annu s Marií a Kristem však neukryl ve svých komnatách, ale obraz vystavil v královské kapli jednoho ze svých zámků. I díky tomu byl dostupný pro ty, kteří ho nejen bezmezně obdivovali, ale také napodobovali a kopírovali.

(1615)

Share This:DJ's MEGAMIXES