Alternativní zprávy CZ/SK
Nevypočitatelný drzý komik a klaun. Životem prolétal jako malé tornádo a kokain považoval za řádný povzbuzující prostředek. Droga ho však zradila – přinesla jen potupnou závislost a smrt.
Byl to geniální komik s jednou velkou chybou, hnal všechno ve svém životě do extrému. Ještě tři roky před svou smrtí byl Belushi hvězdou číslo jedna v nejsledovanějším pořadu v nejsledovanější televizi a zároveň vydal nejprodávanější album. Něco takového se nikomu předtím nepodařilo. Bylo to období, jaké se vyskytne jednou za celou kariéru. Písnička Soul Man byla na vrcholu žebříčků hitparád. Komediální seriál Saturday Night Live, ve kterém hrál, lámal rekordy sledovanosti. John Belushi si užíval blahobytu. Především s partou z natáčení pořádali večírky a oslavy. Byl jako utržený ze řetězu. Neměl chvíli klid. Byl v jednom kole. Ten motor, ale někdo musel pohánět a bez kokainu to už Johnovi nešlo. Jeho závislost na kokainu začala právě při natáčení série Saturday Night Live. Autor série Dan Aykroyd o ní říká: „Amerika toužila po nové formě zábavy a my jsme to trefili. Dělali jsme si to po svém. Byli jsme drzí a kašlali jsme na konvence.“ Koncem 70. let se také změnily názory na užívání drog. Kokain byl snadno dostupný a zábavní průmysl jím byl doslova zamořen.

Aykroyd o metodě přípravy dílů říká: „V pondělí jsme dostali nápad. V úterý jsme to sepsali. Ve středu jsme si to přečetli, ve čtvrtek to zavrhli, ale v sobotu se to vysílalo. Z pohledu autorů to bylo skvělé. Mohli jsme vysílat vlastní kusy. Měli jsme velkou volnost. Ale bylo to o nervy. A o víkendech jsme si potřebovali po tom všem trochu oddechnout.“ Herci museli občas natočit čtyři díly bez jediné přestávky. Poslední týdny brali téměř všichni kokain, aby se udrželi v potřebné náladě. Účastníci vzpomínají: „Bývala po noci rána, kdy už dávno měli mít vymyšlené a natočené další gagy, ale všichni padali únavou. Pak někdo udělal „čáru“ kokainu.“ Belushi a další herci tehdy považovali kokain za neškodný a bezpečný povzbuzující prostředek. Většina lidí z branže brala kokain. Považovali to za snadné: stačilo se nadechnout a bylo to. Kokain byl považován za drogu, která zlepšuje nápaditost a výřečnost a pomáhá řešit všechny problémy a komplikace. Proto se tak rychle šířil. Ale John Belushi bral kokainu víc než ostatní. Už byl závislý.

John by v neustálém zápřahu. Žil naplno. Byl jako malé tornádo. Životem prolétal a občas někoho strhl s sebou. Měl energie na rozdávání. Byl to geniální komik. Byl nevypočitatelný, drzý. Rozený klaun. Přirovnávali ho k Busteru Keatonovi nebo Chaplinovi. Uměl lidi pobavit. Dokázal je rozesmát jediným zdvižením obočí.
Ale Belushi chtěl víc. Toužil po vážné roli. Jenže filmaři ho obsazovali pouze do rolí, ve kterých ho diváci chtěli – jako komika. Pak přišlo období, kdy dobré role nepřicházely a Johnovi začaly docházet peníze – i na drogy. Den před svou smrtí na obchodní schůzce o potenciální nabídce role, požádal svého agenta o půjčení peněz. Bylo to v Los Angeles a jeho žena a přítel D. Aykroyd v té době byli v New Yorku a nemohli mu pomoci. John už byl ve stavu, kdy myslel jen na dvě věci: Kdy si dám další dávku a kde seženu další drogy? John Belushi zemřel 5. března 1982 několik hodin po intoxikaci nadměrnou dávkou drog..

-Posledních 24 hodin je:
Série kanadských dokumentárních rekonstrukcí o posledních hodinách života známých osobností vám nabídne 14 hodinových pořadů. Tvůrci využili dostupných archivů, včetně např. autentických audio záznamů, dohledali přátele a svědky událostí a tam, kde to bylo nezbytné, pracovali s dokumentární rekonstrukcí a dramatizací. Hodinu po hodině můžeme sledovat, co předcházelo úmrtí osobností, které jsme znali z politiky, světa módního návrhářství nebo hudebního showbyznysu.

(2989)

Share This:

Category:

Historie

Tags:DJ's MEGAMIXES