REKLAMA

Alternativní zprávy CZ/SK

Když se 30. srpna 1946 probudili obyvatelé slovenské vesnice Slemence, nechtěli věřit vlastním očím. Rudá armáda během noci proťala vesnici novou státní hranicí. Zcela nesmyslně vytyčená hranice tak jednou provždy rozdělila rodiny, přátele, sousedy, a ušetřeni nezůstali dokonce ani nebožtíci na místním hřbitově.

Slovenský režisér Jaro Vojtek se ve svém nejnovějším snímku zamýšlí nad absurdností hranice, která rozdělila Slovensko a Ukrajinu a s nimi i lidské osudy. Dojemné scény z roku 2007, kdy se obyvatelé Slemenců mohou díky novému hraničnímu přechodu na jeden den bez vízové povinnosti vzájemně navštívit, ukazují, že zpřetrhané rodinné vztahy se už těžko obnoví. Nesmyslnost hranice je o to větší, že byla vytyčena mezi zeměmi, které patřily do „spřáteleného“ socialistického tábora. Navíc dnes, kdy se v Evropě ruší hranice mezi státy, se zde ochrana hranice naopak posiluje. Po vstupu Slovenska do Evropské unie se totiž jedná o jednu z nejvýchodnějších hranic Schengenského prostoru.

Na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě získal snímek ocenění za nejlepší dokumentární film ze střední a východní Evropy.

(1161)

Share This:DJ's MEGAMIXES