Tento dvoudílný dokument vznikl u příležitosti padesátého výročí prvního výstupu člověka na Měsíc a přibližuje významné okamžiky vesmírného dobrodružství od vypuštění prvního sovětského Sputniku v roce 1957 až po americký triumf Apolla 11 roku 1969.

1. Mercury: Závod v dobývání vesmíru mezi Američany a Sověty začíná na konci 50. let uprostřed studené války… Na první úspěchy Sovětského svazu reaguje Amerika založením NASA a zahájením programu Mercury. Jejím cílem je dohnat Rusy a vyslat do vesmíru prvního člověka. Astronauti programu Mercury se stávají americkými národními hrdiny a jejich ženy se objevují na titulních stránkách časopisů. Závod o dobytí Měsíce představoval vrchol studené války, byl to hrdinský příběh plný napětí a zvratů. Nešlo jen o vědecké soupeření mezi východem a západem, byl to velkolepý příběh, v němž se mísila politická historie, technologické vynálezy, odvážné činy a osobní dramata.

2. Gemini a Apollo: Amerika usilovně pracuje na tom, aby dostála slibu, který v roce 1962 veřejně pronesl prezident Kennedy, že do konce desetiletí Američané přistanou na Měsíci… Po programu Gemini, který NASA umožnil dohnat náskok sovětského rivala, následuje program Apollo. Začíná tragédií Apolla 1, kdy během cvičného startu zahynuli tři astronauti, a vrcholí triumfem Apolla 11 20. července 1969. Prvním člověkem na Měsíci je Neil Armstrong. Šlo o nevídaný úspěch, který oslavoval celý svět. Tento dokument vznikl u příležitosti padesátého výročí prvního výstupu člověka na Měsíc a přibližuje významné okamžiky vesmírného dobrodružství od vypuštění prvního sovětského Sputniku v roce 1957 až po americký triumf Apolla 11 roku 1969.

(2123)

Share This:

Free MP3 download