REKLAMA

Alternativní zprávy CZ/SK

Datum 2. března 1969 se nesmazatelně zapsal do historie dopravního letectví. V tento významný den se konal první zkušební let nadzvukového dopravního letadla Concorde. O 7 let později, dne 21. ledna 1976 byl uskutečněn první komerční let, najednou startovala dvě letadla (Paříž – Dakar – Rio de Janeiro a Londýn – Bahrajn). Concorde bylo luxusní dopravní letadlo, který dokázalo překonat nadzvukovou hranici a docílit rychlosti Mach 2 (max. rychlost 2 352 km/h). Aby Concorde dosáhl nadzvukové rychlosti, byl poháněn čtyřmi proudovými motory Rolls Royce. Kapacita letadla byla 152 cestujících a 9 členů posádky. Malá kapacita a velké provozní náklady se projevily na ceně letenky. Kdo chtěl cestovat s tímto neobyčejným dopravním letadlem, musel zaplatil okolo 500 000 Kč za letenku. Za tuto částku cestující měl pohodlí v kožených sedačkách, dobré jídlo servírované v porcelánu a samozřejmě kvalitní šampaňské. I přes to, že letenka byla za extrémní částku, tak projekt Concorde nebyl nikdy výdělečný. K tomu skoro žádné významné mezinárodní letiště nedalo povolení společnostem Air France a British airways, které jako jediné provozovaly Concorde, povolení k přistání. Nadzvukové dopravní letadlo totiž při startu bylo příliš hlučné ( zvuk byl slyšet až 8 km ) a druhý z hlavních důvodů byl krátky dolet 7 250 km. Proto Concorde létal Paříž – New York a Londýn – New York až do svého osudného dne 25. července 2000. Z prestižních důvodů létal Concorde chartové lety občas i na jiná letiště, občas zavítal i na mezinárodní letiště Praha Ruzyně( nyní letiště Václava Havla )
ČERNÝ DEN PRO CONCORDE

Jediný černý puntík na historii ,, královského letadla ‘’ po kterým se už jeho sláva nevrátila zpět. Dne 25. července 2000 se Concorde vydal zatím nikým netušící poslední cestu z letiště Charlese de Gaulla v Paříži na mezinárodní letiště JFK v New Yorku. Při startu se vzňaly oba motory na levém křídle, pilot už nemohl bezpečně zabrzdit a musel vzlétnout. Concorde byl jediný civilní nadzvukový letoun, který uspěl v provozu a během 120 vteřin se vše změnilo. Po několika vteřinách letu Concorde nekontrolovaně zřítil k zemi na hotel v městečku Gonesse u Paříže. Všichni cestující včetně posádky nehodu nepřežili. Poslední vteřiny před nehodou můžete shlédnout v dokumentu, v kterým též se dozvíte jak došlo ke katastrofě, která na vždy změnila osud jediného nadzvukového dopravního letadla.
NEÚSPĚŠNÝ NÁVRAT

7. listopadu 2001 byla obnovena linka Paříž ( Lodnýn ) – New York. Bohužel zájem ze strany cestujích byl malinký i přes zlevnění letenek o polovinu na částku cca 240 000 Kč. Zájem byl ovlivněn i leteckou krizí v souvislosti s událostmi 11. září 2001, zánikem WTC, kam mnozí cestující dříve směřovali. Poslední let nejrychlejšího dopravního letadla se konal po neskutečných 34 letech slávy 26. listopadu 2003 pod vedením šéfpilota Mike Bannistera z londýnského Heathrow do Filtonu v Anglii.

(3056)

Share This:DJ's MEGAMIXES