REKLAMA

Alternativní zprávy CZ/SK

Yellowstonský národní park je nejstarší park na světě, vyhlášen byl již 1. března 1872. Název Yellowstone získal podle žlutě zbarvených skal, každý rok si je přijedou prohlédnout více než čtyři miliony návštěvníků.
Rozloha národního parku Yellowstone je 8 980 km2. Řadí se tak mezi ty větší, zhruba stejnou rozlohu mají dohromady Ústecký a Liberecký kraj. Celé čtyři pětiny Yellowstonského parku pokrývají lesy, 15 % traviny a zbytek voda. Z rostlin převažuje borovice pokroucená, jedle plstnatoplodá nebo smrk Engelmannův.
Průměrné stáří borovic v parku je 200 let. Pod územím parku se nachází obří yellowstonský supervulkán, který stojí právě za místními gejzíry. Sopka naposledy vybuchla před 630 000 lety. Yellowstoneský park každoročně zasáhne na 2 000 zemětřesení. Největší tragédie se odehrála v roce 1988, kdy po rozsáhlém požáru lehla čtvrtina parku popelem.
Správa parku dala Yellowstone celkem rychle do pořádku, a tak v něm dále mohou žít medvědi grizzly, vlci, losi, svišti, wapiti nebo bizoni. Medvěd grizzly denně sežere 16 kg potravy, los vydrží s hlavou pod vodou celé tři minuty.
Nejvýše položeným místem v parku je s 3 466 metry hora Eagle Peak. S 1 610 metry nadmořské výšky leží nejníže část toku říčky Reese Creek. V oblasti kolem NP Yellowstone pramení hned dvanáct významných amerických řek.

(1763)

Share This:DJ's MEGAMIXES