REKLAMA

Alternativní zprávy CZ/SK

Everglades je národní park v jižní části Floridy (USA), známý především svými rozsáhlými mokřady a specifickou faunou i flórou. Nadmořská výška je velice nízká – od 0 do 2,4 m n. m. Park byl zřízen 6. prosince 1947 prezidentem Harry S. Trumanem a v současné době se rozkládá na ploše 610 684 hektarů. V roce 1979 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.
Většinu povrchu Everglades tvoří mokřiny s více než tisícovkou různých druhů rostlin. Za zmínku stojí území vytvořené velmi zvláštní řekou Pahayokee. Její hloubka je pouhých pár centimetrů (nejvýše 60 cm), délka 257 metrů, ale šířka v některých místech přesahuje desítky kilometrů. Řeka Pahayokee v části parku vytvořila ostrůvky hustě prorostlé tropickými dřevinami. Nechybí mezi nimi chráněné mandrovníky.
Zvířata v národním parku Everglades zastupuje v první řadě aligátor americký. V mokřinách Everglades jich odhadem přežívá kolem 200 000, největší objevený z nich měl na délku přes 5 metrů.
V daleko menších počtech se v parku vyskytuje kriticky ohrožený floridský panter, což je v podstatě puma americká. Díky přítomnosti vodních ploch je v Everglades velké množství ptáků – pelikánů, kormoránů, terejů, orlovců říčních a tak dále.
Turistickou atrakcí jsou tzv. airboats, neboli vznášedla. Jedná se o lodě, poháněné vrtulí, které se bažinami a kanály pohybují rychlostí i 70 km/h.

(1331)

Share This:DJ's MEGAMIXES