• 1 díl

  2 díl

  Dvoudílný dokumentární film z produkce Člověka v tísni.
  Nikdy nedrželi v ruce kameru, nikdy si neudělali selfie. Přesto dokázali natočit unikátní záběry o životě ve válce na východě Ukrajiny. 5 obyčejných lidí, 5 vesnic, 5 mobilů.
  Až donedávna si Marina, Galina, Natalia, Valentin a Sergej neuměli udělat selfíčko. Teď se jsou z nich youtubeři, kteří dokumentují dopady války na jejich vesnice. Ty leží jen kousek od fronty. Jejich záběry nejsou dokonalé. Přinášejí ovšem autentickou a syrovou pravdu o životě na východní Ukrajině uprostřed ozbrojeného konfliktu, který vstupuje do šestého roku.
  Marina, Galina, Natalia, Valentin a Sergej uprostřed tohoto konfliktu po celou dobu žijí.
  Marina dělá rozhovory se svými sousedy ve vesnici Bachmutka a informuje o nedostatku pitné vody i nefunkční infrastruktuře. Také ve svých videích zaznamenává dodávky chleba, oblečení a další humanitární pomoci.
  Valentin nás ve svých videozáznamech provádí stavbou svého nového domu ve vesnici Krymske. Jeho starý dům byl zničen při ostřelování v roce 2015. Od té doby žije a spí v malé kuchyni na zahradě. V jeho filmu až příliš často zaznívají výbuchy.
  Natalia pracuje v místní škole jako učitelka a Galina je ředitelkou. Obě nás pomocí kamery nechávají nahlédnout do běžného života dětí zasažených válkou. Natočily vyučování, lékařské prohlídky a psychosociální podporu.
  Sergej zaznamenává život, jaký vede se svou rodinou ve vesnici Starý Ajdar.
  Naši filmaři zachycují obyčejné momenty ze svých životů. Sergej se raduje z prvního sněhu, Marina přeje své kamarádce k narozeninám, Valentin nám představí svá domácí zvířata, Natalie se ráda podělí o svůj recept na tradiční pirožky, Galina si při cestě na kole do práce zpívá lidovou písničku.
  • Tato válka postihla dosud přes 5 milionů lidí
  • Přes 10 000 lidí bylo zabito (včetně civilistů, kterých bylo téměř 3 000)
  • 3,5 milionů lidí potřebuje humanitární pomoc
  • Okolo 1,5 milionů lidí se nyní stalo uprchlíky ve své vlastní zemi

  (328)

  Share This:

  Free MP3 download

  Category:

  Myšlení

  Tags:

  , , ,